אורבני וקיימותגינות קהילתיותגינת החווה - בקעה
גינה קהילתית החווה - בקעה
על שטח ששימש בעבר את החווה החקלאית החינוכית העירונית כשטח של גידולים חקלאיים, נבנה כעת פרוייקט גדול של בתי מגורים. כמטלה ציבורית התחייב יזם הפרוייקט להגדיל ולחדש את פארק ליפשיץ ולהופכו לפארק רובעי בשטח של כ-12 דונם. במסגרת תהליך שיתוף הציבור בתכנון הפארק, ביקשו התושבים להקצות חלק מהשטח לגינה קהילתית. "גינת החווה" הוקמה בכניסה לפארק ליפשיץ מכיוון רחוב חלץ, על שטח שמוגדר כשטח ציבורי פתוח (שצ"פ). בין מטרותיה: קיום אתר שכונתי של אקולוגיה פעילה, לומדת ומלמדת; שימור זכר החווה העירונית לחינוך חקלאי שפעלה במקום עשרות שנים; התנסות בחקלאות עירונית קהילתית-שיתופית; הגדרת מקום לפעילויות קהילתיות משותפות שתיצורנה קשרים חדשים בין התושבים. הגינה הקהילתית החלה בפעילות בקיץ 2013, בסיועם של פורום אייט"ק ושל מערך התמיכה העירוני בגינות הקהילתיות. הגינה נחנכה באירוע שכונתי מוזיקלי (ראו סרטון) במסגרת פסטיבל "מנגינות בגינות" ביוני 2013.

 כיום אנו בשלב של הקמה ופיתוח של הגינה. בכל יום עבודה מוקמות ערוגות חדשות, אנו שותלים וזורעים צמחים חדשים, וכמובן מטפחים ומתחזקים את הקיים. מדי שבוע אנו מגלים ירקות חדשים שהגינה הניבה: פלפלים, חצילים, עגבניות, סלק וצמחי תבלין. בגינה יש פינת קומפוסט (קומפוסטר אחד פעיל ולצידו קומפוסטרים מלאים בתהליך היווצרות הקומפוסט) המשרתת את תושבי השכונה. כל המעוניינים בכך מוזמנים לזרוק בה את הפסולת האורגנית שלהם. במקום יש שילוט שמסביר מה ניתן להשליך לקומפוסט ומה לא, וחומר יבש שמיועד לכיסוי הפסולת האורגנית. אנא פעלו לפי ההוראות כדי למנוע מטרדי ריח וזבובים. העבודה השבועית כוללת גם את הטיפול בקומפוסטרים ועבודות יצירתיות לפיתוח פיזי כמו פינת ישיבה וקווי טפטוף.

 מלבד זאת מתקיימות בגינה מעת לעת גם פעילויות קהילתיות כמו ארוחות משותפות, הרצאות, מופעים, פעילויות לחגים וכיו"ב, וכן פעילויות חינוכיות עם קבוצות ילדים ונוער ממוסדות חינוך ומתנועות הנוער בשכונה. אנו מזמינים גופים שרוצים ליזום יחד פעילות חינוכית, חברתית או קהילתית בגינה ליצור עמנו קשר.

 בפעילות בגינה שותפים תושבים מכל בקעה, שמגדלים יחד פרחים, ירקות וצמחי תבלין. יום העבודה המרכזי שלנו בגינה הוא יום שישי בבוקר (בשעות 10:00-12:00). לאחרונה הוספנו יום פעילות נוסף בימי שלישי אחה"צ (15:00-16:45), כדי לאפשר גם למי שאינם יכולים להגיע בימי שישי בבוקר להצטרף לפעילות בגינה (ובעיקר משפחות עם ילדים). תושבים המעוניינים בכך מוזמנים להצטרף אלינו.