קהילהאוכלוסיית צרכים מיוחדיםסיפור אישי שבועי
סיפור אישי שבועי

"הסיפור המיוחד שלי"

"אני מיוחד" - ראיון עם מתנאל

חדוה כחלון

את מתנאל הכרתי עם כניסתי לתפקיד רכזת צמי"ד (לצרכים מיוחדים)
ביום בו נכנסתי למנהל הקהילתי מתנאל סיים את שנת שרות הלאומי במנהל.
חייכנו אחד לשנייה ואיחלנו הצלחה הדדית וחשבתי שכאן נפרדו דרכנו, אך לא כך הדבר .
מתנאל ממשיך להגיע למנהל גם אחרי שירותו.הוא מרגיש בבית .
"בהתחלה כשאמרו לי לבוא לשנת שירות במנהל הקהילתי, חשבתי שאני בא למקום קר ולא טוב. אבל כשהגעתי למדתי שיש אנשים טובים ואוהבים עם חום כזה, נקשרתי לאנשים והם אלי" אומר בחיוך מבויש.
ספר לי על עצמך, ביקשתי.
" אני בן 23 ואני עובד בסופר פארם. בשנה שעברה עשיתי פה (במנהל) שירות לאומי ולפני כן עשיתי שנת שירות ב"יד שרה", וגם עשיתי צבא במשך חצי שנה..
מה עשית בכל אחד מהמקומות ?
"בצבא הייתי אחראי על בטריות, מי שהיה צריך נתתי לו והוא הביא לי ריקות. וגם פעם בשבוע חילקתי מדים לחיילים וגם לנו". (מתנאל הגיע כחלק מקבוצה של 4 נערים ונערות דרך בית הספר "נעורים")
"ב"יד שרה" הייתי מסדר עגלות במקום וגם קביים, את כל הציוד במקום. הייתי שם שנה שלמה. ואחר כך הגעתי דרך ארגון עמינדב למנהל הקהילתי."
הכרת את המנהל הקהילתי לפני כן?
"לא, הלוואי שהייתי מכיר לפני כן! רוצה לדעת למה? מפני שהייתי ממשיך כאן עוד שנה שירות לאומי. וגם הייתי רוצה לעבוד פה. אבל תלוי כמה אני מקבל שכר. היום אף אחד לא רוצה לעבוד בחינם. טוב, אולי רק מובטל.. לפעמים אני מרגיש מובטל כי אני רוצה לעבוד גם בערב אבל מחכים לאישור מתמ"ת ."
מה עשית במנהל?
"הייתי עוזר לאב הבית וגם עוזר בצהרונים, לפעמים עד השעה 16:00 ועזרתי גם למועדון נאמן ול"יצירתינה", ועוד כל מיני דברים."
מתנאל, איך אתה מגדיר את עצמך?
"אני מגדיר את עצמי כילד ממש מוגבל אבל לא מהמילה מוגבלות. ביטוח לאומי מגדיר אותי כילד כזה, נכה, אבל אני ילד רגיל, אומנם עם פיגור... אבל ילד שמבין, אני מבין את המצב של המשפחה. אם הייתי עם מוגבלות הייתי עם כיסא גלגלים. אבל אני לא!!!"
מה זה אומר שביטוח לאומי הגדיר אותך כנכה עם פיגור?
"כשהייתי בלימודים הייתי ילד חלמן אחד שחולם כל הזמן ומגיע לכל מקום מאוחר ולא בזמן . הייתי נכה כזה, מאחר בלימודים, נו,.ילד עם פיגור שכלי, לא יודע איך לקרוא לזה ... אבל היום אני מגיע בזמן.. אני מגיע מתי שהבוס שלי אומר לי."
איך אתה מרגיש כשמגדרים אותך כך?
"עצוב, עצבני, כועס."
למה?
"כי מגדירים פיגור ולא אומרים ילד חכם ונבון, ואני מרגיש שאני חכם ונבון. תשאלי את כל האנשים במתנ"ס, כולם אומרים שאני חכם ונבון. אם לא הייתי חכם לא הייתי בא לחוג "יצירתינה" ויוצר.. כשהייתי בבית הספר ילדים היו אומרים לי מפגר, דפוק"
איזה ילדים?
"שלמדתי איתם, וגם כשהייתי עולה לאוטובוס היו ילדים שאומרים.... כל הזמן , כשאני עובר ברחובות קוראים לי בשמות. שואלים אותי עד כמה הפיגור שלך? אז אני עונה 55% מה אני יענה להם? אז אני אומר 55% כי זה מה שחברים אמרו לי.. אבל אחרי שהם ראו את הראיונות שעשיתי הם הבינו שאני חכם ויודע לשאול שאלות".
"אני ראיינתי יחד עם אפרת את נשיא המדינה וגם את ראש הממשלה ואת ניר ברקת ואת שרי אריסון העשירה, ואחר כך את אייל גולן, שרית חדד וגם את האמרגן שלה, אם אני זוכר נכון.. זה אמור לצאת עכשיו ב-27.11 "
איך הגעת לראיין את כל האנשים החשובים האלה?
"פרויקט ynet דרך שלווה. אני רציתי לראיין את גלעד שליט ואפרת רצתה את דיסני, והם ראו שאנחנו סקרנים ורציניים, אז נתנו לנו לראיין אותם. בסוף ראיינו גם את גלעד שליט וגם נסענו לארה"ב.
אני לא אדם עם מוגבלות יש לי חברים בפייסבוק ,הם שואלים אותי למה רצית לראיין את גלעד שליט הם גם רוצים לראיין אנשים מפורסמים וגם רוצים לנסוע לארה"ב כמוני זה היה החלום שלנו לנסוע לארה"ב, טוב של כולם (צוחק...) וזה עדיין החלום שלי, כי כשנסענו היינו מאוד עסוקים ולא היה זמן לשופינג. אנחנו נסענו במטרה לראיין אנשים מפורסמים. ויצאנו לבלות רק בלילה יחד עם המדריכה שלי.
אני גם עובד בסופר פארם וגם התנדבתי יחד עם אחי בבית חינוך עיוורים. והייתי מגיע גם למפגשי הכרויות של אנשים עם פיגור קל וזה"
טובים השנים?
"כן ,הייתי מקפיד לבוא ועכשיו אני יוצא לבד עם נשים מתחיל לאט לאט "לחגוג את החיים"
מתנאל מה אתה רוצה להגיד למי שקורא את הראיון?
שכולם חייבים להכנס לכל הראיונות שעשיתי בynet ולראות אותם, כי אלה ראיונות מרתקים. אני כבר 10 פעמים נכנס ורואה אותם.
תודה מתנאל.
"ותרשמי" (הוא ממשיך) "שהמתנ"ס נתן לי המון חום ואהבה, נתינה וכל מה שרציתי שיהיה לי היה."